آموزش دستشویی به سگ در خانه و آپارتمان به همراه نکات مهم

آموزش دستشویی به سگ در خانه و آپارتمان به همراه نکات مهم

بزرگترین مشکل و دغدغه هر صاحب حیوانات خانگی جای دستشویی و محل دستشویی هست. خیلی از افراد با جای دستشویی سگ مشکل دارند و می خواهند که سگ در جای درست دستشویی کند. این مشکل به راحتی قابل حل است و نگران چیزی نباشد. سگ ها زمانی که توله هستند باید آموزش دستشویی سگ رو یاد بگیرند که در آینده به مشکل نخورد.

خیلی وقتها پیش آمده که سگ ما گوشه مبل، کنار ستون و یا روی فرش دستشویی می کند و شما از این مورد ناراضی هستند و یا حتی ممکن است اعضای خانواده با این موضوع مشکل داشته باشند و ماندن سگ در خانه را منع کنند. این مشکل با تمریناتی که در ادامه صحبت می کنیم تنها یک هفته زمان میبرد که سگ شما جای دستشویی را آموزش ببینید. در این قسمت از آموزش سگ به سراغ آموزش دستشویی به سگ در خانه یا آپارتمان می پردازیم.

وسایل مورد نیاز برای آموزش دستشویی به سگ

برای شروع آموزش دستشویی به سگ ما نیاز دارید یکسری وسایل تهیه کنیم که در روند آموزش به ما کمک کند. مورد اول که ممکن است شما حدس زده باشید پد دستشویی است! شما باید به مقدار لازم پد دستشویی تهیه کنید. برای خرید پد دستشویی سگ می توانید وارد سایت پی کی پت شوید. این مورد اول بسیار مهم است چرا که سگ شما باید روی پد دستشویی کند. همچنین می توانید به همراه پد دستشویی، سینی دستشویی هم تهیه کنید که خیلی بهتر است. اما باید توجه داشته باشید که پد حتما باید تهیه شود. مورد دوم که می توانید تهیه کنید پارک سگ است. شما می توانید مقداری پارک سگ خریداری کنید تا آموزش دستشویی به سگ را در پارک شروع کنید.

نکته بعدی که باید به آن دقت کنید انگیزه غذایی سگ است. در این آموزش شما نیاز به غذای خشک و یک غذای خوشمزه که سگ شما دوست دارد، دارید. به عنوان مثال سگ شما سینه مرغ خیلی دوست دارد می توانید از سینه مرغ استفاده کنید و در کنارش از غذای خشک هم استفاده کنید در ادامه درباره چرای این موضوع صحبت می کنیم. انگیزه غذایی سگ را فراموش نکنید چون در این آموزش و تمرین هم نیاز به انگیزه غذایی بالایی در سگ داریم تا بتوانیم به راحتی تمرینات را انجام دهیم. تمامی مورد نیاز های این تمرین را توضیح دادیم در مرحله بعد شروع به آموزش می کنیم.

آموزش دستشویی به سگ

شروع میکنیم به آموزش دستشویی به سگ! برای شروع ما نیاز داریم تا پارک سگ را در یک جایی قرار دهیم. هر جایی که دوست دارید می توانید قرار دهیم اما اگر جایی باشد که بیشتر جلوی چشم شما باشد بهتر است. در داخل پارک شما باید یک جای خواب، ظرف غذا و پد یا سینی قرار دهید. بعد از اینکه این موارد را انجام دادید باید دقت کنید که جای خواب یک طرف پارک باشد، ظرف آب باید خیلی نزدیک یا کنار جای خواب باشد و پد باید در طرف دیگر پارک باشد. سعی کنید بین جای خواب و پد فاصله قابل قبولی بگذارید و نزدیک هم نباشند.به این نکته دقت کنید که حتما ظرف آب را بسیار نزدیک به جای خواب بگذارید چون همین موضوع باعث میشه سگ ها خطا بزنند.

ظرف آب نزدیک جای خواب در آموزش دستشویی به سگ

انگیزه غذایی خوب و عالی!

در بالاتر درباره اینکه شما باید یک غذای خشک کنار غذای خوشمزه سگ تهیه کنید گفتیم. حالا چرا ؟! بگذارید با یک مثال براتون توضیح بدیم. به عنوان مثال کسی از شما می خواهد کاری انجام دهید و بابت آن کار به شما 10 هزار تومان میدهد. شخص دیگری از شما کاری میخواهد و در ازای انجام آن کار به شما 100 هزار تومان میدهد. شما طبیعتا با 100 هزار تومان خوشحال تر می شوید. پس در این تمرین هم به همین شکل است. شما ابتدا باید یک پد هدف داشته باشد.

حالا می تواند هر جای خانه که دوست دارید باشد. می تواند داخل دستشویی باشد، داخل تراس باشد یا داخل اتاق باشد! فرقی نمی کند ولی شما باید یک پد هدف در نظر بگیرید. قبل از ادامه موضوع دقت کنید که نباید جای خواب و پد نزدیک به هم باشد. سعی کنید همیشه پد را دورترین نقطه از جای خواب قرار دهید. بعد از اینکه سگ در پد هدف که شما تایین کردید دستشویی کرد به سگ انگیزه خوشمزه اش را می دهید. اگر در پد های دیگری که جلو توضیح میدیم دستشویی کرد از غذای خشک استفاده می کنید. این موضوع باعث میشه که سگ پد هدف رو بهتر درک کند.

مربی سگ

اگر نیاز به مربی دارید تا رفتار نادرست سگ خود اصلاح کنید از طریق دکمه زیر توضیحات را مشاهده کنید.

مربی سگ

شروع آموزش دستشویی به سگ

خب حالا شروع می کنیم به این آموزش برای یک هفته! برای دو روز اول شما باید سگ را داخل پارک قرار دهید. بعد از اینکه شما سگ را داخل پارک قرار دادید باید به سگ توجه کنید. هر زمان که روی پد دستشویی کرد سگ را تشویق می کنید و انگیزه غذایی سگ رو برطرف میکنید، بعد سگ را از داخل پارک بیرون می آورید. تا اینجا سگ فهمید که اگر داخل پد جیش کند هم تشویقی میگیره و هم آزاد میشه. تا نیم ساعت می تواند سگ آزاد باشد و آزادانه در خانه بچرخد.در این تایم آزادی میتوانید با سگ بازی کنید و سگ را تخلیه انرژی کنید. بعد از نیم ساعت دوباره وارد پارک میشه و هر زمان که دستشویی کرد می تواند از پارک بیرون بیاد و تشویقی دریافت کند. سعی کنید زمانی که سگ در داخل پارک  است فرمان “جیش” را تکرار کنید تا برای سگ عادت شود کلمه جیش! همچنین می توانید در زمان اینکه سگ در حال جیش کردن است جلمه “جیش” را به صورت مدام تکرار کنید تا زمانی که جیش سگ به پایان برسد.

پارک بازی برای آموزش دستشویی به سگ

پد گذاری در اطراف خانه

در مرحله بعد شما باید سعی کنید در اطراف خانه پد دستشویی قرار دهید. حالا بستگی به متراژ خانه دارید اما می توانید در گوشه کنار ها، کوشه های مبل، ستون و … پد قرار دهید. ممکن است زمانی که شما پد قرار می دهید سگ شروع به بازی کردن با پد ها بکند یا پد ها را بردارد. در این مرحله شما باید سگ را تخلیه انرژی کنید و سعی کنید با سگ بازی کنید تا تخلیه انرژی بشه. اگر این کار را انجام دهید دیگر به دنبال پد ها نمیرود. زمانی که شما پد ها در سراسر خانه قرار می دهید باید سعی کنید از ادرار خود سگ استفاده کنید و روی پد ها بریزید تا پد ها بوی ادرار سگ را بدهد. می توانید از سرنگ استفاده کنید و جیش هایی که قبلا کرده را بردارید و روی پد بریزید.به این نکته دقت کنید که قطره و یا چیز دیگری نیازی نیست شما از همان جیش خود سگ استفاده کنید.

پد گذاری و شرطی سازی سگ در آموزش دستشویی به سگ

شرطی سازی برای آموزش دستشویی به سگ

موضوعی وجود دارد به نام شرطی سازی که در این آموزش استفاده می کنیم. بعد از دو روز شما پارک را که برداشتید باید سر تا سر خانه پد قرار داشته باشد. تجویز ما این هست که فرش های خانه خود را کلا بردارید که راحت تر باشد. بعد از اینکه شما پد ها را قرار دادید هر زمانی که سگ روی پد جیش کرد به او تشویقی می دهیم. اگر بر روی پد هدف جیش کردن اون غذای خوشمزه رو بهش میدیم. توجه داشته باشید که باید چه غذای خشک چه غذای خوشمزه بسیار کم باشد و نباید شما غذا جلوی سگ قرار دهید. انگیزه غذایی سگ شما هستید فقط و هر زمان هم که جای درست دستشویی کرد غذا دریافت می کند. اگر سگ روی پد دستشویی نکرد از کلمه “نه” برای تاییدیه منفی استفاده می کنیم و ارتباط چشمی را با سگ قطع می کنیم.

نکات مهمی که باید به آن دقت کنید:

  1. از محلول آب و سرکه استفاده کنید. 20 درصد سرکه و 80 درصد آب استفاده کنید. در زمان هایی که سگ جای اشتباه دستشویی می کند شما باید از این محلول استفاده کنید و محل مورد نظر را تمیز کنید.
  2. این نکته بسیار مهم است. شما تنها 3 ثانیه زمان دارید. دقت داشته باشد که در این تمرین شما تنها 3 ثانیه زمان دارید یا سگ را تشویق کنید یا تاییدیه منفی کنید. یعنی اگر سگ جای درست دستشویی کرد 3 ثانیه فرصت دارید که او را تشویق کنید در غیر این صورت دیگر فایده ای ندارد. یا اگر سگ جای درستی دستشویی نکرد شما تنها 3 ثانیه زمان دارید که از کلمه “نه” استفاده کنید و تاییده منفی دهید. حتما در جیب خود یا جاهای مختلف خون غذای داشته باشید تا در صورت مشاهده تشویق رو انجام دهید در غیر این صورت دیگر نیازی به تشویق یا تنبیه نیست.
  3. یک کلمه باید انتخاب کنید به عنوان مثال کلمه “جیش” که در زمانی که سگ داره جیش میکنه تند تند و پشت هم کلمه “جیش” رو بگید تا سگ کلمه جیش رو درک کند.
  4. نکته بعدی که باید به آن دقت کنید نظافت است. سعی کنید بعد از 2 الی 3 با دستشویی روی پد، پد را تعویض کنید چون اگر پد زیاد کثیف باشد سگ روی پد دستشویی نمیکند.

محل مناسب برای آموزش دستشویی به سگ

خب ما قبل تر گفتیم که حتما یک پد هدف داشته باشید. زمانی که شما بعد از 2 روز سگ را بیرون پارک میارید و پارک رو جمع میکنید باید در سر تا سر خانه پد قرار دهید. سگ روی هر پدی ممکن است دستشویی کند. شما باید دقت کنید که پدی که بیشتر دستشویی می کند رو بر ندارید. و هر زمان هم که روی پد ها دستشویی کرد تایید کنید و اگر هم که روی پد دستشویی نکردن با کلمه نه سگ را تنبیه کنید و به اون انگیزه غذایی ندهید. زمانی که سگ روی پد هدف دستشویی کرد هم تاییده غذای خوشمزه را بدهید و هم تاییده نوازشی انجام دهید. سعی کنید زمانی که روی پد هدف دستشویی می کنه تشویق بیشتر شود.بعد از روز سوم شما باید کم کم هر روز پد ها رو کم کنید و سعی کنید از پدی که کمتر استفاده شده شروع کنید.

اگر شما از سینی استفاده می کنید همان سینی می تواند پد هدف شما باشد و زمانی که سگ روی سینی دستشویی کرد تاییده خوشمزه دریافت می کنه. در باقی جاهای منزل می توانید از همان پد استفاده کنید و نیازی نیست چندین تا سینی بگیرید. موردی که باید دقت کنید در این یک هفته که سگ در حال آموزش دستشویی است نباید از آموزش های دیگری استفاده کنید و تنها باید آموزش دستشویی باشد.

زمانی که شما تمرینات بالا را انجام می دهیم بعد از 4 الی 5 روز ممکن است سگ شما دروغگو شده باشد! یعنی چی؟! یعنی اینکه سگ شما الکی روی پد میره و ادای جیش کردن رو درمیاره ولی جیش نمیشه در این صورت هم شما سگ رو تایید می کنید یعنی کار درستی رو انجام میده و هیچ اشکالی نداره. سعی کنید در این زمان ها هم سگ رو تایید کنید چون به صورت کامل یاد گرفته که باید روی پد دستشویی کنه.

نتیجه گیری

زمانی که شما آموزش دستشویی به سگ را به صورت کامل تمرین کنید سگ دیگر در هر جای هم باشد باز هم روی پد دستشویی می کند. یعنی شما کافیه اگر به مهمانی میروید و سگ خودتون رو هم میبرید باید پد هم ببرید و سگ یاد گرفته که روی پد دستشویی کنه و این کار هم انجام میده. بعد از انجام این تمرین ها سگ خودش رو نگه میداره تا جایی که پد بهش برسه یا پد رو پیدا کنه و دیگر نگران چیزی شما نیستید. ممکن است شما سوال داشته باشید که آیا مدفوع هم روی پد انجام میده. در جواب این سوال باید بگم بله چون سگ به مرور زمان مدفوع هم روی پد انجام میشه اما باید به این نکته دقت کنید که سگ دوست ندارند در زمانی که دارند مدفوع می کنند  شما نگاهشون کنید. پس سعی کنید پد هدف یه جایی باشد که کمترین دید به سگ داشته باشید. در این قسمت از آموزش سگ با محمد قادرپناه به سراغ آموزش دستشویی به سگ رفتیم. اگر سوالی داشتید در قسمت نظرات بپرسید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 2]
نظرت درباره پست چیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نیاز به کمک داری؟