محمد قادرپناه لوگو

عقیم سازی سگ – همه چیز درباره عقیم کردن سگ

عقیم سازی سگ – همه چیز درباره عقیم کردن سگ

خواندن این مطلب

5 دقیقه

زمان میبرد!

عقیم سازی سگ – همه چیز درباره عقیم کردن سگ

همیشه افراد مختلف که صاحب سگ هستند این مشکل را دارند که آیا سگ را عقیم کنیم یا خیر؟ عقیم کردن سگ به یکسری نکات بستگی دارد و باید این نکات را در نظر گرفت. اگر میخواهید سگ را عقیم کنید باید بدانید هم می تواند خوب باشد و هم می تواند بد باشد. عقیم سازی سگ یک جراحی است که در سگ ها نر و ماده متفاوت است. عقیم سازی سگ نر با برداشتن بیضه می باشد و عقیم سازی سگ ماده با برداشتن تخمدان و رحم انجام می شود. تصمیم برای عقیم کردن سگ بسیار سخت است چرا که ممکن است برای سلامت حیوان خوب نباشد. اما در ادامه با محمد قادرپناه مربی سگ همراه باشید تا درباره این موضوع بحث کنیم.

عقیم کردن سگ

عقیم کردن سگ یک امری است که اگر شرایط مناسبی ندارید باید این کار را انجام دهید.  یک چیزی که می توان گفت ما باید بین بد و بدتر یکی را انتخاب کنیم و مسلما ما اتفاق بد رو انتخاب می کنیم چون گزینه ای دیگری نداریم. ما ابتدا باید شرایط رو بسنجیم که آیا اگر سگمون رو عقیم نکنیم بهتر است یا خیر؟ اگر شما در آپارتمان زندگی می کنید و نمی توانید عریزه سگ خود را رفع کنید قطعا عقیم نکردم برای شما اشتباه است و باید سگ خود را عقیم کنید. اگر سگ را عقیم نکنید و به عریزه سگ اهمیت ندهید باعث می شود که هرمون های سگ بهم بریزد و دچار عصبانیت و بداخلاقی بشود.

اشتباه بزرگ عقیم نکردن سگ

موضوعی که خیلی ها از تصور اشتباه می گویند این است که چون سگم باکیفیت و خوشگل است باید جفت گیری کند. این تصور اشتباه است و اگر شما شرایط لازم را ندارید این کار بدترین کار در مقابل سگ شما می باشد. سگ ها باید عریزه خود را حفظ کنند اگر شما نمی توانید عریزه حیوان را برطرف کنید باید عقیم سازی سگ انجام شود. شما با این کار هم به سلامت ذهن سگ خود کمک می کنید هم به سلامتی فیزیکی سگ کمک می کنید. پس حتما به این موضوع دقت کنید و اگر می توانید سگ خود را عقیم نکنید اما پیشنهاد ما این است که عقیم سازی سگ را انجام دهید تا از بروز مشکلات بزرگتر جلوگیری کنید.

مزایا عقیم کردن سگ

اگر شما شرایط لازم را ندارید و می خواهید سگ خود را عقیم کنید، کار درست را انجام می دهید. در سگ های نر اگر اسپرم از بدن سگ خارج نشود دچار مشکلات و بیماری های بیضه و سرطان پروستات می شود و حتی باعث پرخاشگری زیاد هم می شود. همچنین در سگ ها ماده اگر عمل جفت گیری انجام نشود باعث می شود که سگ به بیماری رحم یا سرطان سینه دچار شود. این ها تنها دو تا از عوارض بود قطعا عوارش های بیشتری دارد. دقت داشته باشید که این اتفاقات بد هستند اما بدتر هم در ادامه توضیح خواهیم داد.

مزایا و معایت عقیم کردن سگ

معایت عقیم کردن سگ

اگر که سگ خود را عقیم کنید ممکن است معایبی داشته باشد. بعد از عقیم سازی وزن سگ شما به شدت افزایش پیدا می کند و باید دقت کنید که غذا های پر کالری به سگ خود ندهید. حتما باید سگ خود را به پیاده روی ببرید تا افزایش وزن به سراغ سگ نیاید. زمانی که عقیم سازی را انجام می دهید برخی از هورمون ها در بدن سگ کاهش پیدا میکند که این موضوع می تواند روی قلب و طحال سگ تاثیر گذار باشد اما در  برخی سگ هایی با نژاد افغان هاند اسکای، ویشلا، گلدن رتریور.

کی سگ رو عقیم کنیم؟

خیلی از افراد سوال می کنند که چه زمانی سگ رو عقیم کنیم، یا سگ رو در چه سنی عقیم کنیم بهتر است. خیلی از دامپزشک ها بر این باور هستند که سگ را می توان تا 10 سالگی عقیم کرد عده ای هم به این معتقد هستند که زیر 1 سال باید سگ رو عقیم کرد. بهترین زمان برای عقیم سازی سگ ماده می توان گفت بعد از فحل است، یعنی زمانی که سگ ماده خونریزی کرد و دوره فحل تمام شد، عمل عقیم سازی را انجام دهید. بهترین زمان برای عقیم کردن سگ های نر قبل از 6 ماهگی می باشد. یعنی زمانی که هنوز سگ به بلوغ نرسیده بهترین تایم برای عقیم کردن سگ نر می باشد. زمانی که شما قبل از بلوغ سگ نر، او را عقیم می کنید، سگ در زمان جیش کردن پاهای خود را بالا نمیگیرد.

اگر دقت کرده باشید سگ های نر در زمانی که جیش می کنند مواقعی علامت گذاری می کنند. اگر در زمان درست یعنی قبل از بلوغ سگ نر عقیم سازی انجام شود دیگر این کار را نیز انجام نخواهد داد. اگر دوست داشته باشید سگ درشت تری داشته باشید بعد از بلوغ عقیم را انجام دهید. زمانی که شما قبل از بلوغ سگ را عقیم میکنید، هورمون تستسترون در بدن سگ ترشح نمیشه و باعث می شود که سایز سگ کوچک تر شود.

نگهداری بعد از عقیم کردن سگ

نگهداری بعد از عقیم کردن سگ

زمانی که شما سگ را عقیم می کنید، باعث می شود سگ اضافه وزن بگیرید. سگ ها بعد از عقیم سازی ممکن است پر خوری کنند و یا حتی با همان مقدار غذای قبلی هم چاق شوند. شما بعد از عقیم سازی باید مراقب تغذیه سگ خود باشید. سعی کنید بعد از عقیم کردن سگ برای سگ یک رژیم تعریف کنید تا باعث چاقی نشود و حتما از غذا یا تشویقی های کم کالری استفاده کنید تا سگ شما دچار اضافه وزن نشود. البته دقت داشته باشید که فعالیت بدنی و ورزشی سگ خیلی مهم است و حتما باید با سگ پیاده روی کنید و سعی کنید که سگ خود را ورزش دهید.

نتیجه گیری

عقیم کردن سگ می توان گفت یه کار بد است و عقیم نکردم هم یک کار بدتر است و ما باید بین بد و بدتر یکی را انتخاب کنیم. اگر شرایط این را دارید که عریزه سگ را به درستی انجام دهید خوب عقیم نکنید. اما اگر شرایطش را ندارید بهتر است عقیم کنید. اگر در زمان درست سگ خود را عقیم نکنید باعث می شود عوارض زیادی داشته باشد و به سلامت حیوان شما ضرر برساند. همیشه باید حواستان باشد بعد از عقیم سازی مراقب های پزشکی را رعایت کنید. اگر می خواهید قیمت و اطلاعات بیشتری راجب عقیم سازی بپرسید می توانید با شماره 02122283933 کلینیک دامپزشکی چنج پلاس تماس بگیرید. اگر سوالی داشتید در رابطه با عقیم سازی سگ می توانید در قسمت نظرات بنویسید.

نظرات کاربـــران
فاقد دیدگاه
دیدگاهی برای این مطلب ثبت نشده است. اولین دیدگاه را شما بنویسید.
ثبت دیدگاه

دسته بندی مطالب

محصولات جدید

پکیج مشکل گشا (آموزش صفر تا صد سگ)
تومان
3,900,000

جستجو کنید ...