آموزش رفع گاز گرفتن و پرخاشگری سگ

آموزش رفع گاز گرفتن و پرخاشگری سگ

گاز گرفتن سگ و پرخاشگر ی می تواند مشکلات زیادی رو برای شما داشته باشد. خیلی از افراد مشکل این رو دارند که سگ ما خیلی گاز میگیره و دست و پای مارو زخمی میکنه یا اینکه سگ ما هر مهمونی که میاد خونمون گازش میگیره! این مورد در سگ ها بسیار زیاد است و ما در این قسمت از آموزش سگ سعی داریم با هم این مورد را رفع کنید و به سگمون آموزش بدیم که گاز نگیره و یا پرخاش نکند. اگر سگی همیشه در حال گاز گرفتن شما یا افراد خانواده است چندین مشکل وجود دارد که در ادامه آنها را بررسی میکنیم. سگ هایی که می خواهیم برای گارد آماده کنیم نباید عادت گاز گرفتن رو ازشون بگیریم، بلکه باید آنها را کنترل کنیم. در ادامه با محمد قادرپناه همراه باشید تا با هم این مشکل را رفع کنیم.

مشکل گاز گرفتن سگ در چیست؟

اولین مورد که باید دقت کنید گاز گرفتن در سگ ها غریزه است و باید دقت داشته باشید که سگ ها به صورت کاملا غریزی گاز میگیرند. ما نمی تونیم عادت غریزه سگ رو رفع کنید بلکه باید کنترل کنیم تا به مرور زمان برای سگ عادت بشه که نباید افراد رو گاز بگیره. برای رفع مشکل شما نیاز به ایجاد انگیزه برای سگ دارید که درباره آن خیلی صحبت کردیم. انگیزه در سگ های میتواند انگیزه غذایی باشد، می تواند انگیزه نوازشی باشد یا حتی انگیزه اسباب بازی یا عروسک مورد علاقه سگ باشد، شما با توجه به علاقه سگ خود یک مورد را انتخاب می کنید. توجه کنید که همیشه سگ ها انگیزه هایی دارند که شما باید از اون انگیزه برای کنترل کردن سگ ها استفاده کنید. در ادامه مورد هایی رو بررسی میکنیم که باعث میشه سگ ها گاز بگیرند.

1- رفع مشکل گاز گرفتن سگ : خارش لثه

یکی از مورد هایی که بیشتر در توله سگ ها دیده میشه خارش لثه است. همانطور که می دانید ما انسان ها هم در زمانی که دندان های ما در حال درآمدن است دچار خارش لثه می شویم. در سگ ها هم به همین شکل است و سگ ها هم دچار خارش لثه می شود که می توانید از فرم لثه ها متوجه شوید که لثه های سگ ورم می کند و این یعنی سگ دچار خارش لثه است.

زمانی که سگ ها خارش لثه دارند، دوست دارند که هر چیزی را گاز بگیرند. ممکن است جوراب شما باشد، دمپایی باشد، گوشه فرش باشد یا هر چیزی دیگری…! پس مورد اول شد خارش لثه که باعث گاز گرفتن در سگ ها میشه. برای رفع این مشکل ما باید چیکار کنیم؟ برای رفع این مشکل می توانید از دندانی های مختلف استفاده کنید تا سگ هر زمانی خارش لثه گرفت دندانی را گاز بگیرد. البته این مورد صد درصد نیست در ادامه توضیح خواهم داد که چرا این مورد ممکن است کار نکند. سعی کنید تا می توانید از اسباب بازی سگ مختلف یا دندانی های مختلف استفاده کنید تا گازگرفتگی را در سگ کمتر کنید.

2- رفع گاز گرفتگی در سگ : غریزه و شکار

سگ ها به صورت غریزی گاز می گیرند و گاز گرفتن را نمیشه از سگ ها گرفت و فقط می توانید آن را کنترل کنید. شکار یکی از موضوعاتی است که سگ ها دوست دارند و به صورت غریزی به دنبال شکار کردن هستند. شما باید برای سگ شکاری ایجاد کنید که اون رو دنبال کنه. زمانی که سگ شما را گاز میگیرد اگر دست خود را بکشید باز دوست دارد به گاز گرفتن ادامه دهد چراکه فکر میکند شکار است و دوست دارد دوباره دست شما یا پای شما را گاز بگیرد.

اگر سگ دست یا پای شما را گاز گرفت نباید بکشید چون اگر بکشید هم باعث پاره شدن دست یا پای شما میشه هم درد بیشتری دارد، اما اگر شما دست و پای خود را تکان ندهید سگ دست و پای شما را گاز گازی می کند و محکم گاز نمیگیرد. پس سعی کنید همیشه در زمان گاز گرفتگی سگ خود دست و پای خود را نکشید.

زمانی که شما دست و پای خود را می کشید سگ احساس می کند که شکار است و داره از دستش فرار میکنه پس سعی می کنه دوباره بره دنبالش و دوباره گاز بگیره و حتی محکم تر گاز میگیره که فرار نکنه اون شکار، پس حواستون باشه که در زمان گاز گرفتن سگ دست خود را نکشید. نگران نباشید سگ بعد از اینکه شما دست و پای خود را تکان ندید گاز میگیره بعد ول میکنه ولی اگر دست و پای خود را بکشید باعث آسیب دیدن خودتون میشید.


برای رفع این مشکل شما باید از یک عروسک یا یک شکار استفاده کنید و سعی کنید با استفاده از آن سگ را تحریک کنید تا به دنبال آن بروند، این موضوع را باید تکرار کنید و هی از سگ اون شکار رو بگیرید و دوباره سعی کنید با اون شکار سگ را تحریک کنید. این کار باعث می شود سگ به دنبال شکار برود و کمتر دست شما را گاز بگیرد.

در زمان بازی کردن با سگ اگر دست و پای شما را گاز گرفت بدون هیچ ری اکشنی کلمه “نه” را محکم به سگ بگویید تا دست و پای شما را ول کند و بعد سگ را دوباره با شکار تحریک کنید. سعی کنید شکار را در دسترس سگ همیشه قرار ندهید چون برای سگ عادی میشه و دیگر اون عروسک یا شکار براش جذاب نیست و دیگر به دنبال آن نمیرود. این کار را تکرار کنید تا برای سگ عادت شود.

3- رفع گاز گرفتگی در سگ : پرخاشگری

در برخی مواقع سگ سن بالاتری دارد و گاز گرفتن جزوی از عادت سگ شده و ما باید چیکار کنید که به سگ بالغ تر آموزش دهیم تا گاز نگیرد!؟ ممکن است سگ خیلی پرخاشگر باشد یا پرخاشگری کمتری داشته باشد. در این موارد می توان گفت که سگ استرس زیاد دارد و ما باید سعی کنید استرس سگ را کم کنیم. توجه کنید موضوعاتی که در ادامه میگیم باید به صورت کاملا آرام و به آهستگی انجام شود و نباید در این کار عجله کرد. خوب در این مرحله ما نیاز به انگیزه در سگ دارید!


دقت داشته باشید شما در این مرحله باید از قلاده گردنی استفاده کنید تا سگ را کنترل کنید و با استفاده از قانون دو انگشت سعی کنید به سگ آموزش دهید. قانون دو انگشت به این صورت است که ما با استفاده از دو انگشت وسط قلاده را می گیریم و با کشیدن آرام به سمت بالا سگ را کنترل می کنیم. حتما باید به این موضوع دقت داشته باشید که قلاده را نه زیاد سفت نه زیاد شل بگیرید که سگ به حرف های شما توجه نکند. حتما باید از انگیزه هم استفاده شود.

انگیزه برای سگ و جلوگیری از پرخاشگری

انگیزه در سگ ها میتونه به صورت نوازشی باشه، غذایی باشه یا با استفاده از اسباب بازی باشد که شما باید بدانید کدام یک از این مورد برای سگ انگیزه است. بعد از اینکه انگیزه سگ را پیدا کردید شما باید به آرامی و آهستگی سعی کنید سگ رو نوازش کنیم.

در این مرحله باید مراقب باشید که آسیب نبینید و در زمانی که سگ می خواست شما را گاز بگیرد دست خود را بکشید چون این مورد شبیه به مورد های قبلی نمی باشد. انگیزه سگ شما اگر غذایی است باید هر زمان که سگ اجازه داد او را نوازش کنید به اون غذا می دهیم اما اگر نذاشت نوازش رو انجام بدید از غذا خبری نیست! شاید با خودتون بگید که سگ گناه داره و دوست نداشته باشید این کار رو انجام بدید اما باید بدانید که باید برای سگ انگیزه ایجاد کنید تا به حرف های شما گوش دهد زمانی هم که سگ گرسنه باشید با انگیزه غذای به حرفای شما به خوبی گوش میدهد. اما اگر یک درصد دوست ندارید این کار رو انجام دهید می توانید از عروسک یا اسباب بازی استفاده کنید


انجام این کار ممکن است زمان بر باشد و شما در روز اول سعی می کنید به آرامی اون را نوازش کنید در روز دوم با کمک گرفتن از یک شخص دیگر در خانواده به آرامی شروع به نوازش سگ می کنید. اول باید شخصی دیگر به آرامی سگ را نوازش کند اگر سگ اجازه داد شما به عنوان صاحب سگ با استفاده از نوازش او را تایید می کنید اگر اجازه نداد با استفاده از قلاده و قانون دو انگشتی کمی او را به سمت بالا بکشید و کمی حرکت کنید. دوباره این کار را انجام دهید و اگر اجازه به نوازش داد سگ را تایید کنید.


این مورد ممکن است زمان بر باشد اما باید حتما به صورت تکراری این کار را انجام دهید. ممکن است سگ شما در زمان بغل کردن گاز بگیرد و شما می توانید به جای نوازش از بغل کردن استفاده کنید و سعی کنید نگذارید که بغل کردن برای سگ ها عادی شود و جزو انگیزه باید باشد.

نتیجه گیری

سگ ها ممکن است در سنین پایین تر از خارش لثه باشد که گاز میگیرد و در سنین بالاتر هم می توانند به شکل غریزی یا استرس زیاد باشد. شما باید سعی کنید که با تکرار تمرین های بالا این موضوع را مهار کنید. هر چه استرس سگ ها بیشتر باشد ممکن است این موضوع زمان بر تر باشد پس نباید از تمرین دست بکشید و سعی کنید هر روز با سگ خود تمرین کنید. در زمان خارش لثه هم سعی کنید تمرین ها را انجام دهید تا در آینده به مشکل نخورید و هیچ وقت دست و پای خود را از سگ ندزدید تا به عنوان شکار به آن نگاه نکند. اگر مشکلی داشتید حتما در نظرات بنویسید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]
نظرت درباره پست چیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نیاز به کمک داری؟