رفتارشناسی در سگ ها – شاه کلید آموزش سگ

رفتارشناسی در سگ ها – شاه کلید آموزش سگ

رفتارشناسی در سگ ها یکی از کلیدی ترین موضوعاتی است که صاحبین پت باید به آن دقت کنند. سگ ها یکسری الگو های طبیعی دارند که زمانی که شما سگ را با خود هم خانه می کنید باید به الگو های طبیعی سگ احترام بگذارید. خیلی از افراد سوالاتی در رابطه با اینکه چطوری باید بخوابه، چه باید بخوره و …! اساسا ما نمی توانیم رفتار درستی با سگ که یک جاندار دیگری است داشته باشید چون هیچ اطلاعاتی راجب رفتار طبیعی او نداریم. در این قسمت از آموزش سگ می خواهیم یک شاه کلیدی به شما بگوییم که هر زمان جایی گیر کردید و نمی دانستید برای سگ خود چه اقدامی انجام دهید با این شاه کلید به راحتی به جواب خود برسید.

رفتارشناسی در سگ

کلمه رفتارشناسی به معنی مطالعه کردن رفتار جانوران و جانداران در الگو های طبیعی است. به زبان ساده تر یعنی ما درک کنیم که یک سگ الگوی طبیعیش کجاست! الگوی طبیعی یک سگ در دشت و کوه و جنگل می باشد. قطعا الگوی طبیعی یک سگ در آپارتمان نیست بلکه در طبیعت است. این به این امر نیست که سگ ما باید بیرون از خانه باشد. شما باید با استفاده از رفتارشناسی چیزی که در الگوی طبیعی سگ است را در آپارتمان یا منزل شبیه سازی کنید. زمانی که سگ در کنار ما زندگی می کند باید از زندگی در کنار ما لذت ببرد و در کنار ما به الگوی طبیعی خودش هم توجه بشه.

رفتارشناسی در سگ برای پیدا کردن غذا

سگ ها در الگوی طبیعی، زمانی که نیاز به غذا دارند آیا شخصی هست که غذا جلو سگ بگذارد؟ قطعا جواب این سوال نه هست. هیچ کسی در دست و بیابان وجود ندارد که سر ساعت خاصی جلوی سگ غذا بذارد. سگ ها برای پیدا کردن غذا میگردن دنبال شکار، تلاش می کنند، بو میکشن تا به شکار خود برسند. پس باید شما هم به این موضوع دقت کنید که در الگوی طبیعی سگ ها برای پیدا کردن غذا تلاش می کنند. در جلسات گذشته هم گفتیم که انگیزه سگ به چه صورت است. در الگوی طبیعی هم به همین شکل است سگ تلاش می کند تا به انگیزه خود برسد. رفتارشناسی در سگ به این موضوع اشاره دارد که آیا سگ همیشه غذا در دسترس دارد؟!

ممکن است یک شخصی مثل دامپزشک یا مربی سگ به شما گفته باشید سگ باید روزانه 5 وعده غذا بخورد. شما با خودتون فکر کنید و به بحث رفتارشناسی در سگ بپردازید. آیا سگ در الگوی طبیعی همیشه 5 وعده غذا می خورد؟! قطعا اینجا این شاه کلید به کمک شما می آید و جواب این سوال نه است. غذای سگ کاملا بستگی به این دارد که چند بار شکار می کند یا چقدر تلاش می کند. شما هم باید با سگ خود به درستی رفتار کنید، سگ باید تلاش کند تا به غذا برسد.

رفتارشناسی در سگ برای مکان خواب

ممکن است با خودتان این سوال را کرده باشید که سگم کجا باید بخوابد!؟ یا اینکه براش تخت لاکچری نیازی نیست خریداری کنید. ممکن است سگ شما حتی روی موکت هم راحت باشد یا حتی روی سرامیک هم بتواند بخوابد.احتمالا دیده اید که سگ ها همیشه در گوشه می خوابند یا پشت به جای گرم می کنند می خوابند. گاهی وقتا مشاهده کرده اید که سگ شما شروع به کندن زمین می کند یا روی فرش دستانش رو تند تند میکشد و بعد آنجا می خوابد.

سگ ها عموما به 2 فاکتور برای خواب نیاز دارند، فاکتور اول دمای مناسب و فاکتور دوم امنیت مناسب است. سگ ها در جایی که می خوابند باید دمای خوبی داشته باشد زمانی که سگ زمین را می کند یعنی زیر خاک دمای بهتری دارد و بعد جایی که کنده است می خوابد. اینها رفتارشناسی در سگ است که اگر شما به شاه کلید فکر کنید به راحتی این موضوعات را درک خواهید کرد.

رفتارشناسی در سگ برای غریزه

خیلی اوقات پیش آمده است که سگ شما دمپایی شما را گاز گازی می کند یا شروع به جویدن چیزی می کند. در الگوی طبیعی هم سگ همیشه چوب می جود یا چیز های دیگری را پیدا می کند و میجود. ممکن است الان با خود بگوید باید بگذارید همه چیز را بجود؟! خیر شما می توانید با یکسری تمرین ها و وسایل از این اتفاق جلوگیری کنید. مهم این هست که بتوانیم سگ خود را کنترل کنید. ما نمی توانید سگ ها را از غریزه طبیعی دور کنید اما می توانم با تمرینات مختلف غریزه سگ را براورده کنیم. توجه داشته باشید نباید سگ رو از غریزه ها دور کنیم فقط کافیه کنترل کنیم تا سگ در کنار ما به خوبی زندگی کند.

اگر می خواهید در کنار سگتون به خوبی زندگی کنید همچنین دوست دارید سگ هم از با شما بودن لذت ببرد باید به این نکات دقت کنید.همیشه وقتی که نمی دانید دقیقا سگ شما چی میخواهید به یاد این شاه کلید که “سگ در الگوی طبیعی چه رفتاری می کند” بیوفتید و مشکل شما حل شود. ممکن است از خیلی افراد شنیده باشید که آب را از جلوی سگ بردار هر وقت خیلی تشنه شد بهش آب بده. حالا ما برمیگردیم به الگوی طبیعی در جنگل و دشت همیشه آب وجود دارد و آب جاری است. پس همیشه آب در دسترس سگ قرار دارد و ما هم باید همیشه برای سگ آب قرار دهیم.

رفتارشناسی در سگ حرف یک یا دو نفر نیست. رفتارشناسی یک امر علمی است که افراد زیادی درباره آن صحبت کرده اند و کلمه کاملا درستی است. شما باید سعی کنید سگ رو در الگوی طبیعی قرار دهید و هر کاری که در الگوی طبیعی انجام می دهد را کنترل کنید و شبیه سازی کنید تا سگ از غریزه طبیعی دور نشود.

نتیجه گیری

سعی کنید هیچ وقت به حرف مردم تکیه نکنید و همیشه سعی کنید خودتان فکر کنید و چیزی که درست هست رو انجام بدید. رفتارشناسی در سگ بسیار مهم است و شماحتما باید به این موضوع دقت کنید. اگر شما رفتارشماسی را به خوبی یاد گرفته باشید دیگر با سگ خود به مشکل نمی خورید. هر زمان که فردی حرفی به شما زد شما با فکر کردن به شاه کلید می توانید این موضوع را درک کنید که آیا این کار برای سگ من مناسب است یا خیر؟ در این قسمت از آموزش سگ به رفتارشناسی در سگ با محمد قادرپناه پرداختیم. اگر سوالی داشتید می توانید در قسمت نظرات بنویسید.

مربی سگ

اگر نیاز به مربی دارید تا رفتار نادرست سگ خود اصلاح کنید از طریق دکمه زیر توضیحات را مشاهده کنید.

مربی سگ
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 5]
نظرت درباره پست چیه؟

One thought on “رفتارشناسی در سگ ها – شاه کلید آموزش سگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نیاز به کمک داری؟