بد غذا شدن سگ – سگم هر غذایی نمیخوره!

بد غذا شدن سگ – سگم هر غذایی نمیخوره!

یکی از مواردی که ممکن است هر کسی به آن بر بخورد بحث بد غذایی در سگ است. بد غذا شدن سگ یک امری است که صاحب سگ باعث آن است. سگ به صورت طبیعی و در الگوی طبیعی خود ساعت ها راه میرود، ساعت ها بو میکند تا به غذا دست پیدا کند اما شما حاظر و آماده همیشه غذایی که دوست دارد را در مقابل سگ قرار می دهید، پس این مشکل از طرف شما است. تمرینات و راهکار هایی وجود دارد که در این قسمت از آموزش سگ با هم بررسی میکنیم.

مشکل بد غذا شدن سگ

اگر دقت کرده باشید سگ ها در الگوی طبیعی خود همیشه غذا در دسترس ندارد و همیشه به دنبال غذا ساعت ها میگردند تا غذا پیدا کنند. ممکن است غذایی هم که پیدا کنند باب میل سگ نباشد ولی آن را می خورد. پس شما هم باید سگ خود را به این موضوع عادت دهید تا هر غذایی که برایش گذاشتید بخورد. احتمالا شما در خانه خود همیشه غذا در دسترس سگ قرار می دهید که به این مشکل خورده اید. شما نباید به هیچ عنوان غذا زیاد در دسترس سگ قرار دهید. زمانی که شما غذای زیادی در مقابل سگ قرار می دهید سگ با خودش فکر می کند که من همیشه غذا در دسترس دارم و بعدا میخورم. زمانی که شما غذای سگ را عوض می کنید سگ در همان ابتدا غذا را نمی خورد و به اصطلاح می گوییم بد غذا شده است.

زمانی که شما غذای سگ را عوض می کنید قطعا غذای جدید را دوست ندارد. به عنوان مثال شما قبلا به سگ خود مرغ یا گوشت میدادید و همیشه غذای سگ یه چیز خوشمزه بود! حالا زمانی که شما می خواهید به سگ خود غذای خشک بدهید قطعا نمیخوره. شما با انجام یکسری کار ها و دقت به نکات می توانید این مشکل را رفع کنید.

مشکل بد غذا شدن سگ

فرض کنید سگ شما تا الان مرغ و گوشت میخورده و همیشه این غذای خوشمزه در اختیار سگ شما بوده است. حالا وقت آن رسیده غذای خشک به سگ خود بدهید. سگ شما عادت کرده و غذای خشک رو نمیخوره! حالا شما از روی دلسوزی دوباره براش غذای خوشمزه را می گذارید و این امر باعث میشود که سگ شما بد غذا شود. سگ با خود می گوید من این غذا رو نمیخورم تا برای من اون غذای خوشمزه رو بیارن!! پس حتما به این نکته دقت کنید.

به سگ خود رایگان غذا ندهید!

نکته اولی که باید به آن دقت کنید این است که سعی کنید به سگ خود رایگان غذا ندهید. این موضوع بسیار مهم است. همیشه باید به یاد داشته باشید که سگ ها در الگوی طبیعی هیچ وقت غذا در دسترسشون نبوده است و برای به دست آوردن غذا تلاش کرده اند. زمانی که شما همیشه در اختیار سگ غذا گذاشته اید قطعا سگ بد عادت شده و غذای جدید را نمی خورد. توجه داشته باشید که زمانی به سگ خود غذا میدهید از سگ خود درخواست کنید. می توانید از فرمان هایی که جلسات گذشته گفته ایم استفاده کنید. همیشه قبل از اینکه غذا به سگ خود دهید از فرمان هایی که بلد است استفاده کنید بعد در ازای درست انجام دادن آنها به سگ خود غذا دهید.

غذای سگ را کمتر از همیشه در دسترس بگذارید!

نکته دیگری که باید به آن دقت کنید این است که باید به سگ خود یاد دهید اگر این غذا را نخورید از غذای دیگری خبری نیست! شما میتوانید تمرینی که الان میگیم رو انجام دهید تا سگ کم کم بهتر غذا بخورد. شما به اندازه وعده روزانه سگ برایش غذا بگذارید و به سگ 3 تا  دقیقه زمان بدید. اگر غذا را خورد که خیلی هم عالی اما اگر نخورد شما باید بعد از حداکثر  5 دقیقه غذا را از دسترس سگ بردارید. بعد از یک ساعت دوباره غذا را در دسترس سگ قرار می دهید اما این دفعه با این تفاوت که باید یک چهارم آن را بردارید. یعنی شما باید یک چهارم غذا را کم کنید و در اختیار سگ قرار دهید. دوباره به مدت 5 دقیقه صبر کنید اگر باز هم نخورد باید غذا را بردارید و یک ساعت بعد دوباره یک چهارم دیگر را هم کم کنید. سگ زمانی که غذا را میبیند با خودش می گوید که این غذا کمتر از قبل شده اگر نخورم باهم کمتر میشه.

این تمرین را باید به صورت مداول انجام دهید تا سگ عادت بد غذایی را کنار بگذارد. ممکن است سگ یک الی دو روز اول غذا نخورد! نگران نباشد شما به کار خود ادامه دهید. بعد از یک الی دو روز سگ مجبور می شود که غذا بخورد. به این نکته دقت کنید که زمانی سگ غذای جدید را نخورد، غذای خوشمزه در اختیار سگ قرار ندهید و باید سگ عادت بد غذایی را ترک کند. اگر این کار را انجام دهید سگ به روال قبل بر میگردد و دوباره بد غذا می شود.

به آرامی غذای سگ را افزایش دهید

زمانی که شما تمرین بالا را انجام می دهید و به صورت یک چهارم غذا را کم می کنید، وقتی سگ غذا را خود یک دفعه غذای زیادی در اختیار سگ قرار ندهید. با این کار سگ دوباره غذا را نمیخورد. همانطور که در تمرین بالا به صورت یک چهارم غذا را کم میکردیم حالا باید به همان صورت غذا را اضافه کنیم. به عنوان مثال زمانی که غذای سگ یک چهارم شده و سگ شروع به خوردن آن کرد، دفعه بعد یک چهارم به آن اضافه کنید و به صورت مداوم این افزایش غذا را داشته باشید. هیچ وقت به صورت یهویی غذا را افزایش ندهید. اگر شما تمرینات بالا را به صورت مداوم انجام دهید مشکل شما قطعا حل خواهد شد. اگر میخواهید به سگ خود غذای خوشمزه مثل گوشت یا مرغ هم دهید می توانید از کم شروع کنید. هیچ وقت به صورت زیاد غذا در دسترس سگ قرار ندهید.

نتیجه گیری

همیشه سعی کنید به سگ خود به رایگان غذا ندهید. به این دقت داشته باشید که یک کاری از سگ بخواهید و بعد به او غذا دهید. این کار جزوی از غریزه سگ است. سعی کنید اگر سگ بد غذایی دارید کم کم غذای جدید را کم کنید تا سگ عادت کند. اگر سگ غذای جدید را نخورد بلافاصله غذای خوشمزه ای که دوست دارد را در اختیار سگ قرار ندهید. الگوی طبیعی سگ ها به این شکل است که برای به دست آوردن غذا تلاش می کنند و سگ شما هم باید برای رسیدن به غذا تلاش کند تا قدر اون غذا را بداند. در این قسمت درباره بد غذا شدن سگ با محمد قادرپناه صحبت کردیم. اگر سوالی داشتید در قسمت نظرات بنوسید.

مربی سگ

اگر نیاز به مربی دارید تا رفتار نادرست سگ خود اصلاح کنید از طریق دکمه زیر توضیحات را مشاهده کنید.

مربی سگ
برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 1]
نظرت درباره پست چیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نیاز به کمک داری؟